Козацький отаман, керівник антифеодального селянсько-козацького повстання 1594—1596рр.
Козацький отаман, керівник антифеодального селянсько-козацького повстання 1594—1596рр.

Севери́н Наливайко (Павло-Семерій (Северин) Кравченко-Наливайко; рік народження невідомий, Гусятин, (Тернопільська область) — †21 квітня 1597, Варшава) — козацький отаман,
керівник антифеодального селянсько-козацького повстання 1594—1596 років в Речі Посполитій (сучасна Україна і Білорусь).
За переказами, походив із сім'ї ремісника-кушніра з міста Гусятина (нині Тернопільської області). Після смерті батька, закатованого слугами польського магната О. Калиновського, з матір'ю жив в Острозі, де вчився його брат Дем'ян. Потім пішов на Запоріжжя, брав участь у походах запорожців проти Османської імперії (Туреччина і Кримське ханство).

Повернувшись згодом до Острога, вступив на службу сотником надвірної хоругви (тобто охорони) до великого українського магната Костянтина Острозського. За свідченням польського хроніста Й. Бельського, Наливайко був «людина незвичайна, вродливий чоловік, до того ж чудовий гармаш», відзначався винятковою хоробрістю і був талановитим воєначальником.

У 1594 році залишив службу та організував на Брацлавщині загін нереєстрових козаків. Влітку 1594 року на чолі 2 500 нереєстрових козаків рушив у Молдову, де розбив кримських татар, що йшли на Угорщину, і захопив зброю та кілька тисяч коней. Повернувшись на Брацлавщину, звернувся до запорожців і закликав почати спільну боротьбу проти турецько-татарських загарбників та проти польських і українських магнатів і шляхти.

Після кількох вдалих походів на Молдову у спілці з запорізькими козаками (1594, 1595) разом з Григорієм Лободою і Матвієм Шаулою очолив повстання проти поляків, яке поширилося на Поділлі, Волині, частково Київщині й Білорусі. Козаки при допомозі міщанства і селян заволоділи Брацлавом, Гусятином, Баром, Каневом, Черкасами, Слуцьком, Могилевом на Дніпрі та іншими містами.

У кінці 1595 року польський уряд доручив гетьманові Станіставу Жолкевському приборкати повстання. Перед спільною загрозою Наливайко у квітні 1596 року об'єднав своє військо із запорожцями на чолі з Шаулою. Повстанське військо відбило наступ поляків під Білою Церквою, але потім змушене було відступити на Лівобережжя.

Внаслідок невдалого для козаків Солоницького бою угодовська частина козацької старшини організувала змову, підступно захопила Наливайка, Шаулу та інших керівників повстання і 28 травня (7 червня) 1596 року видала їх Жолкевському. Незважаючи на обіцяну амністію для повстанців, Жолкевський вирізав більшість козаків. Після страшних тортур Наливайка було страчено у Варшаві.

В 1594 році Северин Наливайко знову був у П'ятці. Незабаром після поразки повстанців Косинського в П’ятці, де Северин Наливайко приймав участь, вибухнуло нове повстання під його проводом. Козаків знову підтримали селяни і повстання швидко охопило значну територію. Повстанці громили панські маєтки без огляду на національну та релігійну приналежність їх власників.

Завантажити наступні 18 зображень