16-й гетьман українського реєстрового козацтва
16-й гетьман українського реєстрового козацтва

Кри́штоф Коси́нський (* 1545 — †1593) — гетьман українського реєстрового козацтва. За походженням дрібний шляхтич з Підляшшя. Син шляхтича Льва Косинського.

З 1586 року перебував на Запорозькій Січі, займав важливі військові посади. В 1591 році Косинський був обраний запорозьким гетьманом. У 1591—1593 роках очолював перше велике козацьке повстання проти шляхти Речі Посполитої. В кінці 1591 року Косинський, підтриманий козацькою старшиною, виступив на чолі загону реєстровців проти Костянтина Острозького. У ході кровопролитних боїв з польськими військами в січні 1593 року під містечком П'яткою (тепер Чуднівського району Житомирської області) та в травні поблизу Черкас загони повстанців були розбиті і повстання зазнало поразки. Сам Косинський загинув в одному з боїв (за іншими даними, підступно вбитий під час переговорів з черкаським старостою князем О. Вишневецьким).

В 1593 році відбулася битва під П`яткою — битва між повстанськими військами українських селян і козаків під проводом Криштофа Косинського проти польських каральних військ, посланих на придушення повстання під головуванням К. Острозького біля містечка П'ятка, поблизу Чуднова в ході повстання під проводом Криштофа Косинського.
Битва тривала цілий тиждень з 23 по 30 січня. Повстанці, не зважаючи на велику мужність і завзяття, зазнавали поразки. Через це обидві сторони вирішили 31 січня піти на переговори.
Реєстровці повинні були негайно позбавити Косинського гетьманської булави, утримувати на Запорожжі постійну залогу, повернути в замки все захоплене там озброєння.

Завантажити наступні 18 зображень