Слово «голокост» походить з грецької мови (грец. Oλόκαυστον) — і складається з двох частин (holos), що означає «випалений», або «спалелений повністю» та (kaustos), що означає «жертвоприношення». Спочатку слово голокост мало релігійний підтекст але також вживалося протягом сторіч по відношенню до катастроф та великого лиха переважно пов'язаних з пожежами. Наприклад, крім іншого, його використовували для позначення геноциду вірменів турками в 1909 р., для опису великих пожеж в Міннесоті (США), 1918 р, тощо. Вже в середині 20 сторіччя слово «голокост» вживалося в пресі по відношенню до хвилі террору проти єврейського населення Європи початого Адольфом Гітлером. З середини 50-х років 20 сторіччя слово Голокост стало загальновживаним по відношенню до політики винищення нацистами під час Другої Світової Війни євреїв та інших народів Європи. В такому сенсі сучасне слово Голокост на відміну від іншого його значення пишеться з великої літери.

Характерні риси Голокосту
На відміну від інших трагедій людства Голокост мав декілька характерних рис, які відрізняють його від голокостів інших сторіч.
На відміну від голокостів минулих сторіч, під час нацистського Голокосту були знищені, досить часто планомірно мільйони людей на великому географічному просторі. Для цієї цілі були збудовані табори смерті в багатьох країнах Європи де запроваджувалась система винищення людей.
Іншою характерною рисою Голокосту є використання расистських теорій та псевдонаукових теорій про неповноцінність чи недорозвиненість певних груп людей, які підлягали знищенню. Широко використовувалася також теорія т. зв. «соціального дарвінізму» — твердження що винищування людей було продовженням Теорії Еволюції Дарвіна. Сильні народи чи раси згідно цієї теорії, нібито природньо прагнули знищити неповноцінних, які згідно теорії еволюції мали зникнути і поступитися життєвим простором сильним расам.
Для здійснення Голокосту використовувалися ефективні та нові на той час методи знищення людей. Наприклад, вживалися нові види хімічних та механічних засобів вбивства людей, будувалися крематорії, використовувалися рахувальні машини з перфокартами для контролю над кількістю знищених, тощо.
Нацистський Голокост також відрізняється своєю жорстокістю. Існують числені приклади використання полонених для медичних експериментів, тортур, тощо. Характерною рисою Голокосту є також терор проти всіх верств мирного населення, включаючи дітей. В намаганні підтримувати «чистоту раси», терору та винищенню підлягали деякі види хворих, люди з психічними вадами та гомосексуалісти.

Голокост у селі.

Вже у тринадцятому столітті за часів Галицько-волинського князівства на території села П'ятка поряд з українцями жили і працювали єврейські ремісники. П'ятківські євреї з тих далеких часів займалися виготовленням керамічного посуду, обробкою шкіри, виготовленням меблів, торгівлею ти виготовленням спиртного, виплавкою металу та виготовленням з нього зброї та знаряддів праці. На певному етапі розвитку містечка співвідношення українського, польського та єврейського населення в селі було рівним. Розвитку місцевого єврейства сприяв великий п'ятківський ярмарок. Де були євреї там процвітала торгівля. У П'ятці була своя синагога, єврейська школа. Зі сторони Чуднова та з боку Бердичева на околиці села було дві єврейські корчми з постоялими дворами. Загалом співіснування двох народів було мирним і дружнім.

Плита на могилі розстріляних односельчан єврейської національності

З приходом у 1941 році до села німецьких нацистів в селі було створено управу, яка керувала кількома селами. Для підтримки порядку та боротьби з партизанами вув створений поліцейський загін у кількості 40-50 чоловік. В нього зголосилися служити в основному покидьки суспільства та кримінальний елемент. І хоча серед них траплялися люди, які допомагали партизанам та не приймали участі в каральних акціях, все ж було достатньо людей, які поряд з нацистами восени 1941 року провадили масові розстріли євреїв-жителів села П'ятки. Найжорстокіший акт знищення єврейського населення села П'ятка відбувся 24 жовтня 1941 року, коли було розстріляно багато сотень людей різного віку. Багатьом євреям за допомогою українських селян вдалося врятуватись. Українці переховували, ризикуючи життям, в деяких випадках всю окупацію, своїх односельців єврейської національності. За свідченням очевидців особливою жорстокістю відзначалися кілька поліцаїв, які безпосередньо приймали участь у розстрілі єврейських сімей. Деякі, особливо жорстокі, з приходом Червоної Армії були повішені, інші відбули тривалі ув'язнення у колоніях. Кілька з них ще живуть до цих пір. Ми не будемо називати їхні призвіща з етичних міркувань. Нижче наведені списки п'ятківських єврейських родин та окремих осіб, що були знищені нацистами та їхніми колаборантами, які вдалося встановити. Коштами жителів села П'ятка на місці знищення сотень євреїв був встановлений пам'ятний знак.

Список євреїв селя П'ятка, що були закатовані фашистами та їхніми поплічниками (неповний).

Могила євреїв вбитих під час Голокосту

1. Айзенштейн – єврей, член КПРС, директор фабрики. Розстріляний поліцаями, як радянський активіст у жовтні 1941 року разом з родиною. Похований в селі П`ятка.
2. Айзенштейн Лейб – єврей. Розстріляний 24.10.1941 року разом з родиною (дружина та четвер дітей). Поховані в селі П`ятка.
3. Беккер Фріма – єврей. Розстріляний окупантами разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї) в 1941 року разом з родиною (дружина та четвер дітей). Поховані в селі П`ятка.
4. Бельма – єврей, колгоспник. Розстріляний поліцаями у жовтні 1941 року. Похований в селі П`ятка.
5. Фурман Борух – єврей. Розстріляний поліцаями у грудні 1943 року. Похований в селі П`ятка.
6. Борух – єврей, робітник. Розстріляний поліцаями разом з сином. Поховані в селі П`ятка.
7. Вайнер Аврум – єврей. Розстріляний 24.10.1941 року. Похований в селі П`ятка.
8. Вайнер Берл – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
9. Вайнштейн Моха – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
10. Вальдман Годалі – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (четверо членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
11. Вальдман Михайло – єврей. Розстріляний поліцаями 24.10.1941 року. Похований в селі П`ятка.
12. Вальдман Хава – єврей. Розстріляний поліцаями у жовтні 1941 року. Похований в селі П`ятка.
13. Гантмахер Ріва – єврейка. Розстріляна окупантами разом з родиною (троє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
14. Глухий Вольх – єврей. Розстріляний окупантами у жовтні 1941. Поховані в м.Чуднів, братська могила у парку.
15. Гольдман Бенюмен – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
16. Гольдман Беня – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (четверо членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
17. Грабовська Шейка – єврейка. Розстріляна поліцаями біля млина 24.10.1941 року. Похована в селі П`ятка.
18. Грабовський Валько – єврей. Розстріляний поліцаями 24.10.1941 року. Похований в селі П`ятка.
19. Грабовський Вельв`я – єврей. Розстріляний поліцаями 24.10.1941 року. Похований в селі П`ятка.
20. Грубман Йосип – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
21. Дорфман Гадел – єврей. Розстріляний окупантами у 1941 році разом з родиною (четверо членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
22. Дорфман Гося – єврейка. Розстріляна 24.10.1941 року разом з родиною (одинадцять членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
23. Дорфман Нісель – єврейка. Розстріляна окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
24. Дорфман Нусін – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
25. Дорфман Нухим – єврей. Розстріляний окупантами у 1941 році разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
26. Дубровер Іхаме – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (троє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
27. Ейбельман (Ейдельман) Сендер (Сендор) – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (троє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
28. Забара Гіталь – єврей. Розстріляний окупантами у 1941 році разом з родиною (шестеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
29. Забара Лейб – єврей. Розстріляний окупантами у 1941 році разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
30. Забіра – єврей. Розстріляний поліцаями у жовтні 1941 року разом з родиною. Похований в селі П`ятка.
31. Каганович Борух – єврей. Розстріляний окупантами у 1941 році разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
32. Каплун Мокше (Мойша) – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
33. Каплунович Борух – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
34. Каплунович – єврей. Розстріляний окупантами у жовтні 1941 року разом з родиною (троє дітей). Поховані в м.Чуднів, братська могила у парку.
35. Каплунович Михайло – єврей. Розстріляний поліцаями у жовтні 1941 року біля села Татарівка.
36. Каплунович Хайка – єврейка. Розстріляна поліцаями у жовтні 1941 року біля села Татарівка.
37. Капцан Їцик – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (дев’ять членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
38. Капцан Шльома – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (троє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
39. Карасевич Янкель – єврей. Розстріляний окупантами разом з родиною (четверо членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.

Єврейська могила

40. Кельмус – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (троє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
41. Киричанський Іосиф – єврей. Розстріляний окупантами у 1941 році разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
42. Киричанський Лейб – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (троє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
43. Кітнер Давид – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
44. Кітнер Лейві – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (четверо членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
45. Кітнер Нута – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (четверо членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
46. Клейбурд Срулік – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
47. Кригмар Хана – єврейка. Розстріляна окупантами 1941 року. Похована в селі П`ятка.
48. Кричаний (Кринанський) Йосип – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
49. Кусковецький Борух – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (четверо членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
50. Лаврентій (призв. невідоме) – єврей. Розстріляний окупантами разом з родиною (троє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка
51. Ланда (призв. невідоме) – єврей. Розстріляний окупантами разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка
52. Міка (призв. невідоме) – єврей. Розстріляний поліцаями у жовтні 1941 року. Похований в селі П`ятка.
53. Моха (призв. невідоме) – єврей, голова сільради. Розстріляний поліцаями у листопаді 1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
54. Мутизник – єврей. Розстріляний окупантами разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
55. Нута – єврей. Розстріляний поліцаями біля млина. Похований в селі П`ятка.
56. Ойсільт Слува – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941. Похований в селі П`ятка.
57. Півчик Ішер – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
58. Пожарна Фіра Шаївна – 1933 року народження, єврейка. Розстріляна окупантами 24.10.1941 року разом з родиною. Поховані в селі П`ятка.
59. Пожарний Абрама (Абрам) Шайович – 1925 року народження, єврейка. Розстріляна окупантами 24.10.1941 року разом з родиною. Поховані в селі П`ятка.
60. Пожарний Йося Шайович – 1923 року народження, єврейка. Розстріляна окупантами 24.10.1941 року разом з родиною. Поховані в селі П`ятка.
61. Пожарний Шая – 1901 року народження, єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною. Поховані в селі П`ятка.
62. Пожарський Йосип – єврей, робітник. Розстріляний поліцаями у жовтні 1941 року. Похований в селі П`ятка.
63. Пукоктовська – єврейка. Розстріляна окупантами у 1941 році разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
64. Пукостовецький – єврей. Розстріляний окупантами разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
65. Розенцвайг – єврей. Розстріляний окупантами у жовтні 1941 року разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
66. Сапожник Герш – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (четверо членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
67. Сапожник Двося Майєрівна – 1900 року народження, єврейка.. Розстріляна окупантами 24.10.1941 року разом з родиною. Поховані в селі П`ятка.
68. Сапожник Захарія – єврей.. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (шестеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
69. Сапожник Ісер – єврей.. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (шестеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
70. Сапожник Іцик – єврей.. Розстріляний окупантами 1941 року. Поховані в селі П`ятка.
71. Сапожник Клара Хаїмівна – 1938 року народження, єврейка.. Розстріляна окупантами 24.10.1941 року разом з родиною. Поховані в селі П`ятка.
72. Сапожник Михайло Хаймович – 1934 року народження, єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною. Поховані в селі П`ятка.
73. Сапожник Хаїм – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною. Поховані в селі П`ятка.
74. Сапожник Ціля – єврейка.. Розстріляна окупантами 24.10.1941 року разом з родиною. Поховані в селі П`ятка.
75. Сапожник Шльома – єврей. Розстріляний поліцаями разом з дітьми у жовтні 1941 року. Поховані в селі П`ятка.
76. Фрома Бехер – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка
77. Фурман Куця – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
78. Шафран Аврум – єврей. Розстріляний окупантами 24.10.1941 року разом з родиною (двоє членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка.
79. Швець Антон – єврей, службовець. Розстріляний поліцаями у 1941 році. Похований м.Чуднів.
80. Якубов Іцик – єврей. Розстріляний окупантами 1941 року разом з родиною (п’ятеро членів сім`ї). Поховані в селі П`ятка