Зміст статті

До 1882 року в селі школи не було. Початкова сільська школа була відкрита лише в 1883 році коштом місцевого населення.
У 1885 році вона була перейменована у двокласне сільське училище при 45 учнях. Школа знаходилась у типовому приміщенні з чотирьох класних кімнат та 1 кімнати для учителів. В 1909 році в селі було 490 дітей 8 - 11 років. Навчанням було охоплено лише 121, тобто менше 27 %. В 1913 році в школі навчалося 157 дітей, а закінчило 17 учнів, тоді як в 1963-64 навчальному роді всі діти з 7-16 років навчалися в школі, 150 учнів закінчило 8 класів, а 26 учнів закінчило 11 класів. 

Учительський колектив (с.П'ятка, 1936 рік)
Учительський колектив (с.П'ятка, 1936 рік)
Учительський колектив (с.П'ятка, 1938 рік)
Учительський колектив (с.П'ятка, 1938 рік)

3 встановленням радянської влади освітянське життя в селі пожвавішало. Як пише у своїх споминах наш земляк Ляденко Ф.0., який під час навчання в Житомирському медичному училищі співпрацював в літературному гуртку, що входив до літературного об'єднання "Плуг", "в Пятке была семилетняя школа с хорошим коллективом учителей, партийная организация с 1919 года.
Я учился в последнем классе школы. Для упрочнения знаний по школьной программе я ходил на квартиру к учителю Емцу, жена которого преподавала немецкии язык. Однажды во время наших занятий, дверь из соседней комнаты открилась и на пороге... Довженко Александр Петрович. Сосредоточенно, пытливо, внимательно посмотрел он на меня. Его губы чуть дрогнули в улыбке: узнал своего бывшего ученика".
Вказана подія, сталася в кінці квітня 1920 року, а знайомство з Довженком автор спогадів мав ще з часу навчання в другому Житомирському початковому училищі, куди по закінченню в І9І4 році Глухівського учительського Інституту вчителем природознавства, фізики, географії, історії та гімнастики був призначений О.П.Довженко. Зауважимо, що перебування в селах П'ятці та Великих Коровинцях майбутнього літераторася і кінематографіста маловідома і зовсім не досліджена сторінка біографії О.П.Довженка. А ще наш земляк-літаратор додає: в П'ятці, року І921, були: школа-семирічка, церква, дві сінагоги, сільський клуб, амбулаторія, аптека, пошта, два млини - паровий і водяний.

Приміщення старої школи
Приміщення старої школи

У 1934 році для збільшення класних кімнат було пристосовано для навчання учнів старших класів колишнє приміщення П`ятківської волості, яке знаходилось поряд з початковою школою.

Учні біля школи (с.П'ятка, 1963 рік)
Учні біля школи (с.П'ятка, 1963 рік)

У 1938 році учні сіл П`ятка, Пилипівка-1 та Пилипівка-2, які закінчили 7 класів, написали прохання депутату Верховної Ради СРСР Тонкошкурому, за якого голосували жителі цих сіл, підняти клопотання про реорганізацію П`ятківської семирічної школи в середню. Прохання було задоволене, і цього ж року в селі П`ятка почала діяти середня школа у новому двоповерховому приміщенні, яка дала перший випуск учнів з середньою освітою перед самим початком Великої Вітчизняної війни - 15 червня 1941 року.

Не всім довелося повернутися Із фронтових доріг до рідного села. Майже половина; випускників загинула в боротьбі з ворогом. Частина з них повернулася додому, нагороджені орденами І медалями. Наша школа дала батьківщині Героя Радянського Союзу Жиданівського Леоніда Олександровича.

Не повернулися з фронтових доріг вчителі: Франовський Володимир Всеволодович, Ницевич Петро Іванович.

Відступаючи німецько-фашистські загарбники в ніч на б січня І944 року спалили приміщення школи. Одразу ж після звільнення села було відновлено семирічне навчання у шести пристосованих приміщеннях.

В 1953 році було відновлено середню школу. В 1966 році на честь 50-рїччя "великого Жовтня" була споруджена триповерхова школа на 536 учнівських місць.

За роки свого існування П`ятківська середня школа дала Україні багато спеціалістів різних галузей народного господарства. Переважна більшість з них залишились працювати в рідному селі, інші подалися до міста здобувати, вищу освіту.

Завантажити наступні 18 зображень