Городище Пятка було засноване як передмістна фортеця (авангардний пост) на трактовому шляху до більш укріпленної фортеці - Бердичів. Засноване городище-фортеця Пятка в 1550-60 роках (в середині ХVI століття), як вказувалося раніше.

Як саме виглядала фортеця? По формі це було не правильне коло діаметром 6-8 км. Оточене з усіх сторін дубовим зрубом з головними воротами, що знаходились біля хутора. Укріплені стіни простягались через усе містечко, Залізняк, через пагорби до Мурованки, Гострі лози, загати біля Пергата, вздовж північної сторони лісу, на окраїні Замостя та хутір. Оточивши валом усі ці місцям, що їх назви збереглися до цього часу, коло замикалося.

Вздовж зрубу був земляний вал всередині, а ззовні глибокий рів. Висота зрубу досягала двох сажнів. Головні ворота були по трактовому шляху зі сторони Чуднова та на Мурованці зі сторони Бердичева. Допоміжні ворота знаходились на сході біля Гострих лоз та на заході біля вже не існуючих зараз озер. Ворота були масивними, укріпленними та мали міцні засуви.

В фортеці була не велика залога дозорців воєводи князя Острозького, для перепуску обозів що рухались по трактовому шляху, а також для охорони містечка та маєтку поміщика. До речі саме герб князя, являється офіційним гербом села. З цього можна зробити висновок, що село належало старовинному українському княжому роду Острозьких. Фортеця проіснувала до кінця XVII століття. Після того як по наказу московської імператриці Єкатерини II в 1775 році була зруйнована Запорозька Січ, фортеця втратила своє значення, була розібрана, а земляний вал був розоренний в поле. Ремісники та частина містечкових жителів преселились у міста, а селяни-кмити були закріпачені за поміщиком.

Завантажити наступні 18 зображень